Aktualności

Zadbajmy o bezpieczeństwo na drogach podczas długiego weekendu majowego

W związku ze zbliżającym się wydłużonym czasem wolnym od pracy, w okresie od 30 kwietnia do 3 maja 2021 roku małopolscy policjanci ruchu drogowego przestrzegają przed niebezpiecznymi sytuacjami na drogach.

Podobnie jak w roku ubiegłym, z uwagi na zagrożenie epidemiczne Covid-19 prosimy o ograniczenie wyjazdów i spotkań. Jeżeli jednak zdecydujemy się na podróż, pamiętajmy o bezpieczeństwie na drodze. Niższe natężenie ruchu i dobre, wiosenne warunki atmosferyczne powodują pozorne poczucie bezpieczeństwa u kierujących, którzy pozwalają sobie na zdecydowanie szybszą jazdę i niższy poziom koncentracji. Zalecamy też zwrócić uwagę na stan techniczny pojazdu, którym zamierzamy podróżować. Przed wyjazdem warto skontrolować oświetlenie, uzupełnić poziom płynu do spryskiwaczy, zadbać o czystość szyb. Kontrolując ciśnienie w ogumieniu nie zapomnijmy o kole zapasowym. Tych kilka drobnych czynności może znacznie poprawić poziom bezpieczeństwa podczas jazdy.
Nad bezpieczeństwem w czasie majowego weekndu będzie czuwać ponad 1400 małopolskich policjantów ruchu drogowego, którzy będą sprawować nadzór nad płynnością i bezpieczeństwem ruchu drogowego, oraz reagować na wykroczenia i przestępstwa drogowe. W piątek tj. 30 kwietnia na terenie Małopolski realizowane są ogólnopolskie działania „Kaskadowy pomiar prędkości”, których celem jest eliminowanie z ruchu kierujących jeżdżących z nadmierną prędkością.
Podczas ubiegłorocznego majowego weekendu, w dniach od 30 kwietnia do 3 maja,  w 13 wypadkach 2 osoby zginęły,  a 12 zostało rannych.


Przypominamy, że w dniach 30.04 - 03.05.2021 r. obowiązują ograniczenia ruchu
na drogach pojazdów i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej  przekraczającej 12 ton:
o    30 kwietnia (piątek) – w godz. 18 – 22:00;
o    1 maja (sobota) – w godz. 8.00 - 22.00;
o    2 maja (niedziela) – w godz. 18.00 – 22.00;
o    3 maja (poniedziałek) – w godz. 8.00 – 22.00.
Życzymy bezpiecznej jazdy!