Aktualności

Zapraszamy na zbiórkę krwi

Data publikacji 28.11.2023

Komenda powiatowa Policji w Limanowej wspólnie z Klubem Honorowych Dawców Krwi PCK oraz IPA Limanowa i NSZZ Policjantów zapraszają na zbiórkę krwi.

W czwartek i piątek ( 7 i 8 grudnia br.) policjanci kolejny raz zorganizują zbiórkę krwi. Krew będą mogli oddać wszyscy, którzy przejdą pozytywną weryfikację Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Limanowej. Zapraszamy zatem nie tylko policjantów, ale wszystkich którzy chcą przyłączyć się do akcji.

JAK WYGLĄDA ODDAWANIE KRWI?

1. Rejestracja

Do rejestracji obowiązkowo należy się zgłosić z dokumentem tożsamości ze zdjęciem. Pracownik rejestracji sprawdzi czy dane osobowe nie figurują w Krajowym Rejestrze Dawców Krwi (KRDK) i dana osoba nie została zdyskwalifikowana tymczasowo lub na stałe. Podczas rejestracji do danych osobowych zostaje przydzielony niepowtarzalny numer identyfikujący nazywany numerem donacji.

2. Uzupełnienie kwestionariusza

Jednym z warunków oddania krwi jest wypełnienie kwestionariusza, który jest dokumentem przeprowadzanego wywiadu lekarskiego. Pytania kwestionariusza dotyczą chorób, zabiegów oraz różnych sytuacji życiowych, które mogą negatywnie wpływać na jakość pobranej krwi, na bezpieczeństwo dawcy oraz pacjentów otrzymujących składniki krwi.

3. Pobranie próbek krwi

Do oddania krwi mogą zostać zakwalifikowane osoby z odpowiednim stężeniem hemoglobiny, tzn. takim, który zapewni, że po oddaniu krwi u krwiodawcy nie wystąpi anemia.

Od dawców pierwszorazowych pobiera się próbkę krwi w celu oznaczenia stężenia hemoglobiny oraz wykonania pełnej morfologii. Natomiast od dawców wielokrotnych przed każdym oddaniem krwi pobiera się próbkę krwi w celu oznaczenia stężenia hemoglobiny. Raz w roku u dawców wielokrotnych wykonuje się też pełną morfologię. Krew pobierana jest z nakłucia opuszki palca lub nakłucia żyły.

4. Kwalifikacja lekarska

Kwalifikacja lekarska obejmuje badanie lekarskie, zebranie wywiadu w oparciu o kwestionariusz oraz sprawdzenie wyników badań laboratoryjnych.

5. Oddanie krwi

Dawca po zakwalifikowaniu przez lekarza udaje się do poczekalni przy sali pobrań. Pielęgniarka wywołuje dawcę zgodnie z numerem nadanym na etapie rejestracji i potwierdza jego tożsamość w oparciu o dokument ze zdjęciem.

6. Odpoczynek i spożycie posiłku regeneracyjnego

Po oddaniu krwi dawca powinien odpocząć minimum przez 15 minut. Może w tym czasie zjeść otrzymaną czekoladę (uzupełni ubytek energetyczny), napić się kawy, herbaty (uzupełnią płyny).

Po oddanej donacji dawca może otrzymać zaświadczenie usprawiedliwiające nieobecność w pracy lub szkole, a także zwrot kosztów podróży.

Szczegóły: kliknij link

Powrót na górę strony