Nie bądź obojętny, reaguj!
Okres zimowy to wyjątkowo trudny czas dla osób bezdomnych, bezradnych i samotnych. Niskie temperatury stanowią zagrożenie dla osób, które zwłaszcza w nocy przebywają bez dachu nad głową. Zwróćmy uwagę na potrzebujących, interwencja może uchronić czyjeś życie i zdrowie. Policjanci każdego roku na bieżąco sprawdzają miejsca, w których osoby bezdomne próbują szukać schronienia. Nie bądźmy obojętni i alarmujmy Policję za każdym razem, gdy ktoś jest narażony na wychłodzenie organizmu. Oprócz numeru alarmowego 112 zachęcamy do korzystania z policyjnej platformy Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Zwróćmy uwagę na potrzebujących, interwencja może uchronić czyjeś życie i zdrowie.
Zima to szczególnie trudny czas dla osób pozbawionych dachu nad głową. Limanowscy policjanci sprawdzają miejsca, gdzie mogą przebywać takie osoby, m.in. w pustostanach, rozwalających się budynkach i na terenach ogrodów działkowych. Okres zimowy i znaczne spadki temperatur stwarzają potencjalne zagrożenie dla życia i zdrowia osób bezdomnych, w podeszłym wieku i samotnych. Zagrożenie utraty życia dotyczy w tym okresie także osób nietrzeźwych, przebywających na wolnym powietrzu, bądź w pomieszczeniach opuszczonych i nieogrzewanych.
Policja prosi o informacje o osobach bezdomnych, samotnych i bezradnych. Nie bądźmy obojętni. Wystarczy wykonać telefon alarmowy 112 - od naszej reakcji może zależeć ludzkie życie.
Informację, że ktoś znajduje się w trudnej sytuacji i może potrzebuje pomocy i wsparcia można przekazać za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Wystarczy na mapie zaznaczyć zagrożenie w kategorii „Osoba bezdomna wymagająca pomocy”, określając miejsce jego występowania. Można również dodać opis, precyzując zgłoszenie. Policjanci pojawią się we wskazanym miejscu i zweryfikują każde takie zgłoszenie.
Gdzie szukać pomocy?
W każdym województwie przygotowane są miejsca, w których osoby potrzebujące pomocy mogą się ogrzać i przenocować w mroźne dni oraz zjeść ciepły posiłek. Na stronach internetowych Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie umieszczono wykazy placówek świadczących pomoc na terenie naszego województwa, a także uruchomiona została specjalna infolinia, gdzie można uzyskać potrzebne informacje.
Pomoc dla osób bezdomnych:
987 – całodobowy telefon informacyjny
Wykaz placówek udzielających tymczasowego schronienia
Rejestr miejsc udzielania tymczasowego schronienia
W Nowym Sączu pomoc można otrzymać w Domu Brata Alberta – Wspólnocie Emaus przy ulicy Szwedzkiej 18.