Aktualności

Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego – podsumowanie działań w powiecie limanowskim

Data publikacji 17.07.2025

Wczoraj, 16 lipca, funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Limanowej przeprowadzili działania kontrolno-prewencyjne pod nazwą „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Akcja miała na celu poprawę bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu, a w szczególności pieszych, rowerzystów oraz kierujących hulajnogami, którzy podczas zdarzeń drogowych są szczególnie narażeni na poważne obrażenia.

Policjanci prowadzili działania kontrolno-prewencyjne pod nazwą „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”.  Funkcjonariusze prowadzili wzmożone kontrole w miejscach charakteryzujących się dużym natężeniem ruchu pieszych i rowerzystów w pobliżu przejść dla pieszych, skrzyżowań oraz dróg dojazdowych do centrów handlowych. Mundurowi sprawdzali zachowanie kierujących pojazdami wobec niechronionych uczestników ruchu, jak również respektowanie przepisów przez pieszych, rowerzystów i użytkowników hulajnóg elektrycznych.

W trakcie działań funkcjonariusze ujawnili 30 wykroczeń polegających m.in. na nieustąpieniu pierwszeństwa pieszym, przejeżdżaniu rowerami przez przejścia dla pieszych, a także nieprawidłowym korzystaniu z hulajnóg. Część osób została pouczona, a wobec niektórych zastosowano mandaty karne.

Działania takie jak te mają charakter zarówno prewencyjny, jak i edukacyjny. Przypominamy wszystkim uczestnikom ruchu, że na drodze obowiązuje wzajemny szacunek i przestrzeganie przepisów. W szczególności apelujemy o ostrożność do kierowców zbliżających się do przejść dla pieszych.

Warto również pamiętać, że bardzo ważne jest zadbanie o elementy odblaskowe, które poprawiają naszą widoczność na drodze, zwłaszcza po zmroku i w trudnych warunkach atmosferycznych. Istotny jest także prawidłowy stan techniczny pojazdu, którym się poruszamy — czy to roweru, czy hulajnogi. Zachęcamy również, aby, choć przepisy tego nie wymagają, wyposażyć się w kask ochronny. Taki element z pewnością pozytywnie wpłynie na poziom naszego bezpieczeństwa, chroniąc głowę w razie upadku lub zderzenia.

Od stycznia do końca czerwca bieżącego roku na terenie powiatu limanowskiego odnotowano 5 zdarzeń drogowych z udziałem rowerzystów i 16 w udziałem osób pieszych. Każde takie zdarzenie to realne niebezpieczeństwo dla niechronionych uczestników ruchu drogowego, dlatego apelujemy o ostrożność, dostosowanie prędkości do warunków na drodze oraz bezwzględne stosowanie się do obowiązujących przepisów.

Przepisy prawa o ruchu drogowym jasno wskazują zasady korzystania z hulajnogi elektrycznej. Niedopuszczalnym jest by na drodze publicznej korzystały z niej dzieci poniżej 10 roku życia, nawet pod opieką osoby dorosłej. Do kierowania takim środkiem transportu przez osoby w wieku od 10 do 18 lat wymagane jest posiadanie takich samych uprawnień, co w przypadku kierowania rowerem, czyli karty rowerowej lub prawa jazdy kat. AM, A1, B1 lub T. Dla osób, które ukończyły 18 lat, dokument taki nie jest wymagany.

Przepisy jasno wskazują obowiązki kierującego hulajnogą elektryczną, do których należą m.in.:
1.    Ścieżki rowerowe – użytkownicy hulajnóg elektrycznych powinni korzystać z wyznaczonych ścieżek rowerowych. Jeśli ścieżki są niedostępne, można poruszać się jezdnią, ale tylko na drogach o ograniczeniu prędkości do 30 km/h.
2.    Chodniki  – jazda hulajnogą elektryczną po chodnikach jest dozwolona tylko w wyjątkowych sytuacjach, gdy nie ma ścieżki rowerowej ani drogi z ograniczeniem do 30 km/h. W takim przypadku prędkość należy dostosować do ruchu pieszego i zachować szczególną ostrożność.
3.    Prędkość – maksymalna prędkość hulajnogi elektrycznej na drodze wynosi 20km/h. Przekraczanie tej prędkości jest niebezpieczne i niezgodne z przepisami.
4.    Wyposażenie – hulajnogi elektryczne muszą być wyposażone w światła przednie i tylne, odblaski, dzwonek oraz hamulec.
5.    Zakaz używania telefonu – podczas jazdy hulajnogą elektryczną zabronione jest korzystanie z telefonu.
6.    Przewożenie osób – hulajnoga elektryczna jest przeznaczona do przewozu tylko jednej osoby. Przewożenie pasażerów jest zabronione!
7.    Ciągnięcie lub holowanie – zabrania się ciągnięcia lub holowania innych pojazdów przez hulajnogę elektryczną.
8.    Przejazdy przez przejścia dla pieszych – przejeżdżanie przez przejścia dla pieszych na hulajnodze elektrycznej jest zabronione. Należy zejść z hulajnogi i przeprowadzić ją przez przejście!
9.    Parkowanie – hulajnogi elektryczne powinny być parkowane w sposób nieutrudniający ruchu pieszym i innym uczestnikom ruchu. Hulajnogę należy ustawić równolegle jak najbliżej zewnętrznej krawędzi chodnika, najbardziej oddalonej od jezdni. Szerokość chodnika pozostawionego dla ruchu pieszych jest taka, że nie utrudni im ruchu i jest nie mniejsza niż 1,5 m.
10.    Alkohol – prowadzenie hulajnogi elektrycznej pod wpływem alkoholu jest zabronione i podlega takim samym karom, jak w przypadku rowerów.

Komenda Powiatowa Policji w Limanowej zapowiada kolejne tego typu akcje, ponieważ poprawa bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego  to jeden z priorytetów lokalnych działań prewencyjnych.

Powrót na górę strony